Kim jestem?

Nazywam się Damian Czernik i jestem projektantem instalacji sanitarnych.

Projektuję instalacje dla budynków pasywnych i energooszczędnych.

Kilka słów o mnie:

Należę do Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa i posiadam uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

Od 2022 roku jestem certyfikowanym mistrzem Niemieckiego Instytutu Budownictwa Pasywnego Passive House Institute w Darmstadt.

Współpracuję z architektami oraz jednostkami projektowymi w realizacji projektów budynków pasywnych i energooszczędnych.

Jestem autorem bloga Okiem inżyniera.

Doświadczenie zawodowe

Od 2016 roku jestem związany z jednostką projektową Słowik Architekci, gdzie obecnie pełnię funkcję głównego projektanta branży sanitarnej. W swojej działalności projektowej mam do czynienia z budownictwem mieszkalnym jednorodzinnym, wielorodzinnym jak i obiektami usług hotelarskich.

Dostarczam koncepcyjne rozwiązania instalacyjne jak i zaawansowane schematy technologiczne.

W swojej pracy zawodowej korzystam z licencyjnego oprogramowania AutoCAD jak i programów branżowych producenta Sankom, Fluid Desk etc.

Wykształcenie

Jestem absolwentem studiów inżynierskich i magisterskich na kierunku inżynieria środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Specjalność ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja.

Temat pracy magisterskiej „Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym”, poświęciłem pompom ciepła pod kątem kwestii nakładów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Blog

Od 2013 roku prowadzę blog ekspercki www.okieminzyniera.pl.

Na blogu poruszam kwestie związane z projektowaniem i budową domu w standardzie energooszczędnym, przy wykorzystaniu nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań instalacyjnych.

Publikacje

Jestem autorem wielu artykułów naukowych i technicznych, opublikowanych na łamach branżowej prasy oraz na portalach tematycznych.

Wybrane artykuły:

Budowa domu w standardzie pasywnym – dobre praktyki projektowe i wykonawcze

Analiza kosztów ogrzewania budynku jednorodzinnego dla standardu WT 2017 i WT 2021

Analiza koncepcyjna rozwiązania systemu ogrzewania w budynku energooszczędnym

Domowa elektrownia – wytyczne dla inwestora 

Wentylacja mechaniczna z rur PE